‘Kütahya’da israf bitecek kent yeniden yapılanacak’

Kütahya’da 74 yıl sonra CHP’ye seçim kazandıran ve belediye yönetimini MHP’den devralan Eyüp Kahveci, geleceğe umutla bakıyor. SÖZCÜ’ye konuşan Kahveci, 1 milyar 765 milyon 741 bin TL borç devraldıklarını ama bunun halka hizmet için çalışmalarını durdurmayacağını açıkladı. Kahveci, “İsraf kültürünü bitireceğiz, Halk Marketler ve Kent Lokantası açacağız. Glütensiz ürünler üretip, Kütahya’nın yerel ürünlerini yurt içi ve yurt dışına satacağız” dedi. Kahveci şunları dile getirdi:

Eyüp Kahveci yürüttüğü başarılı propaganda ile Kütahya Belediyesi’ni 74 yıl sonra CHP’ye kazandırdı.

SEÇİM İÇİN BORÇ: Belediyenin 1 milyar 717 milyon 67 bin TL borcu var. Borç yükünün kısa vadede ve seçim kazanmak amacıyla yapılmış olan yatırımlardan kaynaklandığı net biçimde görünüyor. Son üç ayda borçlar ödenmediği için belediye çok ciddi bir yük ile karşı karşıya… Zorunlu olmayan yatırımları durdurarak, yeniden planlama yapacağız. İsrafı önleyecek tüm tedbirleri alacağız.

DEPREM BEKLENİYOR: Önce Kütahya Planlama Ajansı kuracağız. Bu ajans ile Kütahya’nın gelecek 10-15 yılı plana alınacak. 1970’deki Gediz depremi gibi bir deprem de bekleniyor. Bunun ön hazırlığı yapılacak. Sağlıklı bir imar planı yok. Şehir yeniden yapılanacak. Kırsal ve kentsel kalkınma modelimizi Kütahya’da oluşturacağız. Kooperatifleşme, kadın istihdamı, küçük, orta ölçekli sanayi siteleri olacak.

CHP’li Eyüp Kahveci, Kütahya sokaklarında karşılaştığı kağıt toplayıcı çocuğun aracına bindi. Kahveci’nin sosyal medyadan paylaştığı bu fotoğrafı ilgi odağı oldu.

SERAMİK VE ÇİNİ: Kütahya’nın seramik, çinicilik, leblebi, tıbbi aromatik bitkiler gibi yöresel ürünleri var. Bunlar ön plana alınacak. Ilıcalarımız ile sağlık turizmine odaklanacağız. Tarım ve hayvancılık geliştirilecek. Kadınlar, gençler ve dezavantajlıların meslek nitelikli sertifikasyon almaları sağlanacak. Ekonomi ve istihdama katkı verilecek. Kadınların aile ve ülke ekonomisine katkısı üzerinde çalışılacak.

KENT LOKANTASI: Yaşlı bakım merkezi, kadın konukevi. Engelli bakım merkezi, kreşler, gündüz bakım merkezi açılacak. 40 gün içerisinde de Kent Lokantası ve glütensiz ürün imalat yeri açıyoruz. Tıbbi aromatik bitki ve yöresel ürünler için satış noktası ile e-ticaret sitesi de açılacak. Kütahya’nın yöresel ürünleri yurt içi ve yurt dışına satılacak.

İHALELER CANLI: Vazo Kule projesi sürdürülemez ama Kanal Kütahya’ya devam edilecek. Zorunlu olmayan ihaleleri incelemek üzere iptal ettik. Bütün ihaleler canlı yayınla duyurulacak. İsrafa da son vereceğiz. Bütün araçlar havuzdan yönetilecek. Belediye Başkan yardımcıları ve müdürler  dahil herkes havuzdan araç alacak. Şahsi işler için belediye aracıyla şehir dışına gidilmeyecek.

Kalan borcun pankartını astı

Devraldığı borçları pankartla binasına asan belediyelere Kütahya da eklendi. CHP’li Başkan Eyüp Kahveci seçim döneminde halka verdiği sözü yerine getirdi. Kahveci MHP’den kalan borç çizelgesinden oluşan dev afişi belediye binasına astırdı. Belediye Hizmet Binasının ön cephesinde tüm detaylarıyla birlikte sergilenen afişte, kısa vadeli borçların yanı sıra uzun vadeli borçlar da yer alıyor. Banka kredileri, dış krediler, depozite ve teminatlar ile kamulaştırma ödemelerinin açıklandığı afişe göre; belediyenin toplamda 1 milyar 765 milyon 741 bin 871 lira borcu bulunuyor. Bu borcun 969 milyon 369 bin 836 lirası 2024 yılında ödenmesi gereken kısa vadeli borçken, 796 milyon 372 bin 34 lirası uzun vadeli borç olarak açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir