Terörün sinsi oyunu MGK’nın gündeminde

Aydın Hasan – MGK’nın mart ayının son haftasında planlanan olağan toplantısı, 31 Mart yerel seçimleri nedeniyle bir hafta ertelemeli olarak 4 Nisan’da yapılmıştı. MGK’nın mayıs ayı olağan toplantısı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilecek.

Son çırpınış

Toplantının ana gündem başlıklarını terör örgütü ve uzantılarına karşı Irak ile Suriye’nin kuzeyinde yürütülen mücadele oluşturacak. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Irak’ın kuzeyindeki Pençe Harekat bölgesinde baharın gelişiyle birlikte başlattığı havadan ve karadan operasyonlar ile kilidi kapatıyor. Türkiye’nin Irak yönetimi ile sınırın yanı sıra Sincar bölgesinde iş birliği kurma temasları da sürüyor. MGK toplantısında, Irak’ın kuzeyinde kilidin kapatılmasına yönelik adımlar kapsamlı şekilde ele alınacak.

Irak’ın kuzeyinde sınır hattındaki geniş bir bölgede yaklaşık 33 yıldır kurduğu alan hakimiyetini kaybeden terör örgütü PKK, Suriye’nin kuzeyinde önce özerk statü kazanma, ardından devlet kurma planı yönünde yerel seçim hamlesinde bulundu. MGK’nın; Suriye’nin toprak bütünlüğüne aykırı olan bu sözde seçim ile PKK’nın Suriye kolu PYD-YPG’nin Fırat’ın doğusunda meşru hale getirilme çabasını ele alması bekleniyor. Toplantıda, MİT Başkanı İbrahim Kalın’ın kurul üyelerine gelişmelerle ilgili kapsamlı bilgilendirmede bulunacağı dile getiriliyor.

Yayımlanacak bildiride, isim verilmeden ABD ve Rusya gibi ülkelere yönelik mesajların da yer alacağı değerlendiriliyor. Toplantıda, İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü katliam ile Filistin Devleti’nin tanınması için yürütülen diplomatik girişimler de masaya yatırılacak. Irak ile ilişkilerde girilen yeni dönem, İran’da helikopter kazası sonrası yaşanan gelişmeler, Rusya-Ukrayna Savaşı, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış süreci ve Yunanistan ile diyalog süreci üzerinde durulacak konular arasında sıralanıyor.

Suriye’nin kuzeyindeki seçim oyununu cumartesi günü manşetimize taşıdık.

50. yıl kutlamaları

MGK toplantısında, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıl kutlamaları üzerinde durulması da bekleniyor. TCG Anadolu, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50. yıl dönümü nedeniyle KKTC’deki geçit törenine katılacak. Kutlama programı çerçevesinde Türk Yıldızları ve Solo Türk ekiplerinin gösteri ve selamlama uçuşları, bando ve mehteran birliği konserleri, spor müsabakaları; konferans, ağaç dikimi, sergi gibi bir dizi etkinlik düzenlenecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir